Mystic Worlds: Stefan Goldmann [Perlon, Berlin]

 • April 21, 2019 12:00 AM to 5:00 AM
 • CLUB TEMPLE
  Mis Sokak No:15 Taksim-Beyoglu, Istanbul, TR
 • Ages 21 and over
LizzOt
Tickets 0.00

Events » Istanbul » Mystic Worlds: Stefan Goldmann [Perlon, Berlin]

84Following

 • Ico_np_thumb
 • DjEscobar Korhan Tatış II
 • Serdarkaan Ödemiş
 • Kerem Özdemir
 • Hakan Akcan
 • Aykut Ayas

Details

Stefan Goldmann (Perlon, Berlin)
More details TBA

Mystic Worlds Sunar : Stefan Goldmann (Perlon, Berlin)

Techno her zaman geleceği hayal etmek, değişim ve keşif heyecanını yaşamakla ilgili olmuştur. Son yıllarda eğer ki birisi bu özlemle yaşamışsa, bu Stefan Goldmann olmalı! Her sürümünde ve projesinde masaya yeni bir avantaj getirdi ve yol boyunca olağanüstü derecede unutulmaz çalışmalar yarattı.

Parçalarının birçoğu sayısız DJ’ler ve yapımcılar için tür değiştiren taslaklar olarak hizmet etti – Klasik ve Perlon etiketleri için yaptığı erken indirgeme çalışmalarından Sleepy Hollow, Lunatic Fringe veya The Maze’e kadar… Düzinelerce projeyle teknolojinin temel özelliklerine çeşitler getiren – değişen metrelerden yeni tuning sistemlerine, müziği üreten ve depolayan teknolojinin yeniden hayal edilmesine kadar – değişkenleri tanıttı. Tekno yelpazesini genişletmek aynı zamanda Makro’nun kriteri haline gelmiştir.

Stefan Goldmann, Finn Johannsen ile birlikte çalışmaktadır. KUF, Elektro Guzzi, Patrick Cowley, KiNK ve Vladimir Dubyshkin’in beğenisini kazanan, son sürümlerin yayınlandığı bir platform haline geldi.

Stefan Goldmann, Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya’daki kulüplerde ve Mutek, SXSW, Time Warp ve Berlin’deki kendi f (t) festivallerinde etkinlik yapmaktadır.. Ek olarak, temelde tekno olan bir yaklaşımı koruyarak, geniş bir proje yelpazesine daldı: ızgara ritmini, örneklemeyi, vinil kültürünü araştırmak veya çekirdeklerine göre sayısallaştırmayı araştırmak.

Görevlendirilen eserler ve özel format performansları, Kyoto’nun Honen-in Tapınağı, Los Angeles’taki LACMA müzesi veya Buenos Aires’teki CCK gibi ikonik mekanlardaki samimi solo buluşmalardan müzik tiyatrosu, film, topluluk veya dans için büyük ölçekli kompozisyonlara kadar uzanıyor.

2006’dan bu yana Stefan Goldmann ile Berlin’in Berghain kulübü arasında özel bir ilişki vardır. Kulübü, deneysel formatlara açan, program broşürü için düzenli bir sütun yazan, mekanın üç odasını da çalan, -Berghain’in kitabının yazarı, ‘Kulüpte Sanat’. “Presets” adlı kitabı 2015 yılında yayınlandı ve dijital müzikte otomasyon ve endüstri estetiğini araştırıyor. Sanat ve bilimin sınırlarını incelerken, bu tekno rönesans adamı hala en çok iki güverte arasında, yarattığı ve karıştığı ritimler yoluyla kalabalığa iletişim kurduğu için kendisini en çok evde hissediyor.

======

Techno has always been about imagining the future and experiencing the excitement of change and discovery. If anybody has lived up to this aspiration in recent years, it must be Stefan Goldmann. With every release and project he has brought a new edge to the table, creating some extraordinarily memorable works along the way. Many of his tracks have served as genre-shifting blueprints for countless DJs and producers – from his early reductionist works for the Classic and Perlon labels to Sleepy Hollow, Lunatic Fringe or The Maze. With dozens of projects he has taken an evolutionary approach, introducing variants to core features of techno – from shifting meters to new tuning systems to re-imaginations of the very technology that generates and stores the music. Extending the range of techno has also become the criterion of Macro, the label Stefan Goldmann operates with Finn Johannsen. It has become a platform for cutting edge releases by the likes of KUF, Elektro Guzzi, Patrick Cowley, KiNK and Vladimir Dubyshkin.
Stefan Goldmann is DJing at clubs across Europe, Asia, the Americas and Australia and at festivals such as Mutek, SXSW, Time Warp and his own f(t) festival in Berlin. In addition he has branched out into a wide array of projects, maintaining an approach that remains essentially techno: investigating grid rhythm, sampling, vinyl culture or digitisation down to their cores. Commissioned works and special format performances range from intimate solo encounters at iconic venues such as Kyoto’s Honen-in Temple, Los Angeles’s LACMA museum or CCK in Buenos Aires to large-scale compositions for music theatre, film, ensembles or dance.
A special relationship has formed between Stefan Goldmann and Berlin’s Berghain club since 2006. He conceived the Elektroakustischer Salon nights, opening up the club to experimental formats, writes a regular column for its program flyer, plays all three rooms of the venue and is a co-author of Berghain’s book, ‘Art In The Club’. His own book ‘Presets’ was published in 2015 and investigates automation and industry aesthetics in digital music. While probing the boundaries of art and science, this techno renaissance man still feels most at home between two decks, communicating with the crowd through the beats he creates and mixes.

Do you have a question about the event?
Contact the promoter

More Info at: https://www.facebook.com/events/597453747381448/
7597605
thedjlist

The world's largest DJ directory bringing you DJ profiles since 1997

bassline events

Discover DJ events, buy tickets and more, including following your favorite venues, promoters and DJs

bassline news

See news and events related to the world's top DJs

bassline news

Press play on your music career for club, festival and event job opportunities

bassline events

Discover the best places for drinks in your city, plus transactions and logistics made easy