DJ & EDM Events in Basel

  • Dance Machine // Lustpoderosa

    Zukunft

    Line-up: LUSTPODEROSA
    Wed 18th September 11 PM
  • 7 Vibes Journey - Live Concert & Dance

    Treibhaus Luzern

    Line-up: 7 VIBES JOURNEY
    Wed 18th September 8 PM
  • Little Friday

    Nordstern

    Line-up: FINCH, IEVA
    Thu 19th September 11 PM
  • Dosci // Cooper Saver & Alex Dallas

    Zukunft

    Line-up: COOPER SAVER, ALEX DALLAS
    Thu 19th September 11 PM
  • Rocket Records Labelnight

    Kapitel

    Line-up: * MORCHEL & NIAS
    Thu 19th September 11 PM
  • Guy Gerber - Kaufleuten Club

    Kaufleuten

    Line-up: GUY GERBER
    Fri 20th September 11 PM
  • Jon Hopkins DJ Set

    EXIL

    Line-up: JON HOPKINS, ALEX DALLAS, PABLO BELTRAN
    Fri 20th September 11 PM
  • Roofdeck Day Dance Closing with Lee Burridge

    Nordstern

    Line-up: LEE BURRIDGE, IEVA, ARUTANI, OLIVAN
    Sat 21st September 12 AM
  • Klubnacht

    Nordstern

    Line-up: YARE, PAWLIKOWSKI, VELLUM, FLORIAN DEFUNES
    Fri 20th September 11 PM
  • 21 Y Supermarket

    Supermarket

    Sat 21st September 1 PM
  • Grundton All Night Long

    Hive Club

    Line-up: NICO STOJAN
    Fri 20th September 11 PM
  • Spezialmaterial // Erol Alkan

    Zukunft

    Line-up: EROL ALKAN, LEO GRETENER
    Fri 20th September 11 PM
  • Southwild - Headworks - Shred'er

    Elysia

    Line-up: MARA, SOUTHWILD, SHRED'ER, MOLECULATOR and more
    Fri 20th September 11 PM
  • Mobi / Ranoir / Difraktive - all Night Long From Bern

    Kapitel

    Line-up: * DIFRAKTIVE, * RANOIR, * MOBI
    Fri 20th September 11 PM
  • Absolute Techno with Nicole Moudaber

    Viertel

    Line-up: NICOLE MOUDABER, YVES, LUIGI FORTE, MORPHING TERRITORIES
    Fri 20th September 11 PM
  • Ruya Night with Héctor Oaks, JANEIN and Gomorra

    Borderline

    Line-up: HECTOR OAKS, JANEIN, GOMORRA
    Fri 20th September 11 PM
  • down by the lake with Ron Blanco

    Waldsee Gaststätten

    Line-up: JULIUS STEINHOFF, RON BLANCO
    Fri 20th September 11 PM
  • Art of Techno

    Alte Kaserne

    Line-up: ANGELICA FRAVI, GIORGIO RUSCONI, LINDA GRAZIA, PA-TEE
    Sat 21st September 11 PM
  • Matthew Dekay

    Nordstern

    Line-up: MATTHEW DEKAY, SAMSARA, RAPHAEL RABAN
    Sat 21st September 11 PM
  • Fur Coat

    Hive Club

    Line-up: FUR COAT, VANITA, NADER, DARIO D'ATTIS and more
    Sat 21st September 11 PM