Top 50k on The DJ List

Utkuyildirim

Istanbul, Turkey

House, Indie Dance / Nu Disco

Utkuyildirim Soundcloud

Music

More Music

Biography

Bursa’da dünyaya gelen Utku Yıldırım’ın çocukluk yılları, kasetlerle ve teyplerle oynayarak geçti. 15 yaşına geldiğinde o dönem yapılan gündüz matinelerinde pikaplarla tanıştı. Müziğe ve djliğe olan tutkusu ve ilgisi onu 2005 yılında aldığı ses mühendisliği eğitiminin ardından kendi prodüksiyonları için çalışmalara yönlendirdi ve kısa zamanda kendi karakteristik soundunu oluşturdu.

Utku Yıldırım, 2004 yılında profesyonel olarak resident djliğe başladığı Corridor Bar’da 6 yıl aralıksız çaldı. 10 senedir İstanbul içinde ve dışında performans gösterdiği mekanlar arasında Corridor Bar yanında Den Cafe, Nu Club, Ulus 29, Anjelique, Wanna, Les Ottomans, W Hotel, Der Die Das, 11:11 Lounge, Mentha Open Air, Ghetto, Skandal!stanbul, Choice, PiPa, Aperativo,The Lab,Kiki,Topless var.

Utku Yıldırım 2009 yılında kurdukları Sound of Bosphorus tarafından düzenlenen eventlerde ve özel gecelerde çalmaya ve enerjik müziğini kendisini hiç yalnız bırakmayan özel kitlesi ile paylaşmaya devam ediyor.

The childhood of Utku Yıldırım, who was born in Bursa was occupied with playing cassettes and other music players. When 15, she met with the turntables during her visits of the morning performances of that time. Her passion and curiosity for music influenced her to get educated as a sound engineer in 2005. Following her education, Utku Yıldırım started creating her own productions and developed her own characteristic sound in a very short while.

Utku Yıldırım started her professional resident DJ life in Corridor Bar, in 2004 and played as a resident DJ for 6 years. For the last 10 years, she has performed in various places in and outside of İstanbul, some of which are Den Cafe, Nu Club, Ulus 29, Anjelique, Wanna, Les Ottomans, W Hotel, Der Die Das, 11:11 Lounge, Mentha Open Air, Ghetto, Skandal!stanbul, Choice, PiPa, Aperativo,The Lab,Kiki, and Topless.

Utku Yıldırım proceeds to perform in Sound of Bosphorus events which they established in 2009, and also in some special events; and shares her high pressure music with the special crowd following her everywhere.