Top 25k on The DJ List

Misa Salacova

Misa Salacova Soundcloud

Music

More Music

Biography

ENG

Misa, as the winner of the Miss Czech Republic, in 2002 caused back great stir in the Czech dance scene, when she began DJing and was soon cast in the legendary event Citadela. In that time her name as a DJ was widely discussed because of the mentioned competition and her work as a fashion model. Her decision to integrate into the Czech DJ elite was often taken with many prejudices. Three years later, in the year 2005, Misa got the exclusive offer to be represented by the prestigious German agency Kne’Deep, and thanks this opportunity she got the chance to travel and saw the big piece of the world with her “DJ Bag” (she played in Portugal, Germany, Denmark , Switzerland, Belgium, Spain, Italy, Greece, Moscow, Kiev , Lithuania, in St. Petersburg, Indonesia Jakarta, Yogyakarta etc.). Since 2008 Misa expanded her work activities and she was became the presenter and screenwriter the TV program with electronic music named Frisbee on the Czech music television “Óčko”.

In the year 2000 when as a model, won the beauty contest Miss The Czech Republic, she took part in the competition the Miss Wolrd in London and won the title of Miss Photogenic. Misa collaborated with leading Czech designers, photographed and filmed commercials for a variety of products. Currently, Misa is involved in organizing major dance events, provides their complete booking, production and PR. In addition to these events Misa is also responsible for booking and PR for different genres events – for example concerts of The Parov Stelar Band

CZ

Velký rozruch na české taneční scéně Misa způsobila už v roce 2002, když coby vítězka soutěže krásy Miss ČR začala s DJingem a záhy byla obsazena na legendární akci Citadela. V té době bylo její jméno velmi diskutované a právě díky zmíněné soutěži a práci modelky bylo její rozhodnutí začlenit se mezi českou DJskou elitu často bráno s mnoha předsudky. O tři roky později, v roce 2005, byla Misa oslovena prestižní německou agenturou Kne’Deep, která ji nabídla exkluzivní zastupování a díky ní procestovala se svým “DJ bagem” velký kus světa (hrála v Portugalsku, Německu, Dánku, Švýcarsku, Belgii, Španělsku, Itálii, Řecku, v Moskvě, v Kijevě, v Litvě, v Petrohradě, v indonésské Jakartě, Yogjakartě…) Od roku 2008 pak Misa rozšířila své pracovní aktivity a stala se moderátorkou a scénáristkou pořadu o elektronické hudbě – Frisbee – na hudební televizi Óčko.

Jako modelka vyhrála v roce 2000 soutěž krásy – Miss ČR 2000, v témže roce byla na Miss Wolrd, kde získala titul Miss Photogenic, spolupracovala s předními českými návrháři, fotila a natáčela reklamy pro celou řadu produktů. V současné době se Misa podílí na organizaci velkých tanečních eventů, zajišťuje jejich kompletní booking, produkci a PR. Kromě těchto akcí realizuje také booking a PR k žánrově odlišným eventům – jako jsou například koncerty The Parov Stelar Band, skupiny Scooter, či Nazareth. Prioritou současných aktivit je zajišťování PR a poradenství v oblasti event marketingu a vytváření strategií v rámci komunikace. V roce 2014 se Misa opět rozhodla aktivně přijímat nabídky na Djské vystoupení.