Hakan Akcan SoundcloudHakan Akcan YoutubeHakan Akcan BeatportHakan Akcan HomepageHakan Akcan BeatportHakan Akcan BeatportHakan Akcan Soundcloud

Music

More Music

Biography

EN

He was born in 1971 in İstanbul.

After carrying out manufacturing works at a jewelry store in Grand Bazaar for a long time upon graduating from school, he passed to the audio and video sector in year 1996 with an occupational education opportunity he found. He assumed technical duties on behalf of the company he was working for in hotels, fashion shows with many famous models, fairs, state and military events, and in innumerable concerts and organizations. He wanted to carry the education he received and his two years of technical knowledge into studio and broadcasting.

He started work as sound technician in 1998 in the Türker İnanoğlu companies group, which is a very big production and broadcasting corporation. He had experience in numerous live broadcasts, soup operas as actual sound technician and mixer. In mixer technologies, he passed from the Akai DD1500 16-Track System to digital platform with Nuendo., he started to produce amateur dance music productions, by combining his knowledge about Reason, on which he made studies in year 2000, with the Cubase and Nuendo, entering his music life during these years. He sustained his studies with many software like Fruity Loops, Cubase, Nuendo, Reason and he working with Ableton now..

He exhibited live performances as progressive house dj in many clubs and events between the years of 2000 and 2004 and he broadcasted exclusive sets in many local and Internet radios. During the same period, he assumed technical duties as tonmayster in bar works with many famous singers.

In his carrier as dance music producer, his first work Chronic Sound Records was launched into market in year 2006 by 4 different recording companies, from Beatport, Trackitdown, Juno Download and at many sale portals between the years of 2007 and 2012. Some of this works managed to enter for many times into the best tracks and sets of famous and popular djs in respective countries.

Hakan is currently working at an information security company in the information sector.

TR

1971 yılında İstanbul’ da dünyaya geldi. Okul yılları ardından uzun süre kapalıçarşı’ da kuyumcu imalatı işleri yaptıktan sonra, karşısına çıkan bir mesleki eğitim fırsatıyla 1996 yılında ses ve görüntü sektörüne geçiş yaptı. Otellerde, defilelerde, fuarlarda, devlet ve askeri etkinliklerde: birçok ünlü mankenlerle, defilelerde ve sayılamayacak kadar çok konser ve organizasyonlarda bağlı olduğu şirket adına teknik görevler aldı. Aldığı eğitim, edindiği iki yıllık teknik bilgisini stüdyo veya yayıncılığa taşımak istedi.

1998 de çok büyük bir yapım yayın kuruluşu olan Türker İnanoğlu şirketler grubu adı altında ses teknisyeni olarak göreve başladı. Sayısız canlı yayın, dizi filmlerde aktüel ses teknisyenliği ve miksaj tecrübeleri oldu. Miksaj teknolojilerinde Akai DD1500 16-Track System den dijital platforma geçişi Nuendo ile oldu. Bu yıllarda müzik hayatına giren Cubase ve Nuendo ile, 2000 yılında üzerinde çalışmalar yaptığı Reason bilgilerini birleştirerek amatör olarak dans müzik prodüksiyonlar üretmeye başladı. Fruity Loops, Cubase, Nuendo, Reson gibi birçok software ile çalışmalarını sürdürdü ve günümüzde Ableton’ a geçiş yapmıştır.

2000 – 2004 yılları arasında birçok club ve evetlerde progressive house dj olarak canlı performans sergiliyor, birçok yerel ve internet radyolarda exclusive setleri yayınlanıyordu. Aynı dönemde ünlü sanatçılarla bar çalışmalarında tonmeister olarak teknik görevler almak referansları arasında yer aldı.

Dans müzik yapımcılığı kariyerinde ilk eserini 2006 yılında Chronic Sound Records olmak üzere ve 2007 – 2012 yılları arasında 4 farklı pilak şirketlerinden, bir çok eseri Beatport, Trackitdown, Juno Download ve birçok satış portalında yayınlanarak satışa sunuldu, Hakan Akcan’ın bazı eserleri; ülkelerinde ünlü ve popüler djlerin en iyi trackler ve setlerine defalarca girme başarısı gösterdi,

Halen hayatını bilişim sektöründe bir bilgi güvenliği firmasında devam ettirmektedir.